poniedziałek, 18 lutego 2013

studnie


STUDNIA KOPANA CZY WIERCONA -troszkę teorii

 Studnia kopana najmniej skomplikowana w wykonaniu jest studnia kopana zwana też kręgową, która polega na wykopaniu dołu i wyłożeniu jego brzegów odpowiednio przygotowanymi kręgami. Studnie te służy jedynie do czerpania wody gruntowej ponieważ ich zasięg to zaledwie kilka metrów. Z uwagi na to, że woda ta jest najczęściej bardzo zanieczyszczona jej picie nie jest wskazane. Najwięcej korzyści da nam wybudowanie studni wierconej(głębinowej).
……..pozwolenia….
W ,,wodociągach’’ powiedziano mi, że nie mogę wykopać sobie ani wywiercić żadnej studni, i nie dostane od nich żadnego pozwolenia . Byłem się po prostu zapytać czy potrzebuje jakieś dodatkowe papiery czy jakieś zgłoszenie, cokolwiek.
No to ja jej cytacik,,

 Zgodnie bowiem z art. 124 ustawy Prawo wodne pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane na wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m oraz pobór wód podziemnych w ilości nie przekraczającej 5 m3 na dobę.

a Pani mi wyjeżdża z jakąś decyzja Rady Miasta która to niby zakazuje studni bez pozwoleń, pozwolenia i tak nie otrzymam. Zacząłem szukać informacji wróciłem do ,,wodociągów” i proszę uprzejmie Panią na jakiej podstawie Gmina uchwaliła taki projekt i czy mogę go zobaczyć. Pani nic nie odpowiedziała i poprosiła mnie o opuszczenie pomieszczenia. A dowiedziałem się że zanim Gmina coś uchwali musi być do tego także Ustawa Prawna do której można by się odnieść. Po prostu widzimisie ,,wodociągów”

       Zezwolenie nie jest wymagane także w przypadku tzw. zwykłego korzystania z wody. Zgodnie bowiem z przywołanym już Prawem wodnym, właściciel gruntu pod którym znajdują się wody podziemne, jest uprawniony do zwykłego korzystania z tych wód i tym samym nie musi uzyskiwać żadnego zezwolenia. Jednak pobór wody nie może przekraczać  5 m3 na dobę.

Studnia wiercona…

- ujmuje poziomy wodonośne zalegające na większych głębokościach. Studni głębinowej nie wolno wykonać wtedy, gdy zabrania tego zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

- Do wykonania studni wierconej wymagane jest opracowanie projektu odwiertu studni i przedstawienie do zatwierdzenia w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Wojewódzkim.
- Opracowanie projektu prac geologicznych na wykonanie studni wierconej należy zlecić geologowi posiadającemu uprawnienia hydrogeologiczne
- Opracowany projekt przedstawiamy Staroście do przyjęcia
- Po przyjęciu dokumentacji hydrogeologicznej, należy wystąpić do Starosty z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych. Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane na wykonanie studni o głębokości do 30 m3, jeśli pobór wody nie przekracza 5m3 na dobę, a wydajność pomp czerpiących wodę ze studni nie jest większa niż 0,5 m3/h (art. 124 Prawo wodne). Jest to tzw. zwykłe korzystanie z wody.

- Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji przy czym na pobór wody wydaje się je na czas określony, nie dłuższy niż 20 lat (art. 127 Prawo wodne).
- Do pozwolenia wodnoprawnego należy dołączyć:
decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
opis prowadzenia zamierzonej działalności,
- operatwodnoprawny

                      Stawiając studnie należy także przestrzegać ściśle określonych odległości, uregulowanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.:

                                          - 5 m granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek,
                                          - 7,5 m od osi rowu przydrożnego,
                                          - 15 m od budynków inwentarskich i związanych z nimi silosów, szczelnych zbiorników na gnojowice, kompostników itp., jak również od szczelnego bezodpływowego zbiornika ścieków ( szambo),
                                          - 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczane biologicznie,
                                          - 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie.

zdecydowanie wiercona.


4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem najlepsza jest studnia wiercona. Aby zacząć wydobywać z niej czystą wodę potrzebny będzie też montaż odpowiedniej pompy. Pompy głębinowe https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html zapewniają dostęp do czystej, zimnej wody z studni wierconej. Taka pompa powinna być zbudowana z materiałów odpornych na korozję oraz posiadać niezbędne atesty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z całą pewnością studnia głębinowa to jest fajne rozwiązanie i ja jestem zdania, że również warto jest do takich prac wziąć sprawdzonego hydraulika. U mnie całością prac hydraulicznych zajął się specjalista z https://darek-hydraulik.pl/ i już wiem, że był to właściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście wszystkie prace wodne są bardzo ważne i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również całkiem niedawno miałam okazję wzywać zaufanego hydraulika. W każdym razie wiem, że właśnie fachowiec z https://fachowenaprawy.pl/ jest na pewno wart polecenia.

    OdpowiedzUsuń